neljapäev, august 31, 2006

Üllatus on see, et paljud koerad elavad koeraelu

Valitsuse pressikonverentsi stenogramm, 31.08.2006

VALITSUSE PRESSIKONVERENTS
Neljapäev, 31. august 2006

Andrus Ansip
Ma soovitan kõikidel minna Lotte filmi vaatama minna – see on üks väga hea film. Eriti on põhjust seda filmi vaadata õppeaasta alguses: inimesed saavad mõtteid, kuidas midagi leiutada ja eriti head mõtted tulevad pesumasina tegemiseks sellest filmist. Ka juurvilja koorimine ja tükeldamine saavad hoopis tormilisema arengu ja hoo sisse, kui see film on ära vaadatud. Aga Urmas tuleb ja räägib meile Leiutajaküla Lottest pikemalt. Mina pean ütlema, et mul oli seoses selle filmiga ka väike pettumus. Teatavasti, on onu Otto invaliid kellel on puust kõrvad. Huvi köeti filmis üles, aga puust kõrvu ei näidatudki. Vabandust, alustame pressikonverentsiga. Tõesti, hea film on, isegi vaatamata nende puust kõrvade puudumisele, on see väga hea film.

Juhataja Martin Jaško
Tere päevast ka minu poolt ning alustame valitsuse pressikonverentsi töisema poolega ja peaminister annab ülevaate tänasest istungist.

Andrus Ansip
Ma siiski kuidagi ei nõustuks sellega, et Leiutajaküla Lotte puhul ei ole tegemist töise asjaga. Nii, peakõneleja saabus. Urmas, tule siia ette, kõik juba ootavad.

Urmas Paet
Ma saan aru, et me räägime Lottest, väga hea.

Andrus Ansip
Aga võtame siis selle töisema poole kõigepealt ära ja pärast sa räägid Lottest.

Valitsus võttis vastu ülikooliseaduse ja rakenduskõrgkooli seaduse muutmise seaduse eelnõu. Edaspidi ei seata enam rektoritele vanusepiiranguid. Teatavasti on praegu vanusepiirang 65 aastat ja vanemad kui 65 aastat rektorina töötada ei saa. Me peame
/.../

Jaak Aab
/.../
kohustus fikseerida riskisituatsioonid, mis ei ole viinud tööõnnetusi,. See võimaldab töökeskkonna analüüsida ja vältida neid riskisituatsioone. Eks muidugi, kontroll on raske, aga vähemalt põhimõte on seadusesse sisse kirjutatud. Lõpetuseks ma ei saa ka 1. septembrist mööda minna. Ma olen hariduselt õpetaja, aga seekord sotsiaalministri rollis.

Andrus Ansip
Mis õpetaja sa oled?

Jaak Aab
Väga erinevate erialade õpetaja olen olnud koolis. Majandusõpetus, kehaline kasvatus, saksa keel ja muidugi vene keel. Ja avaldasin ka pöördumise lastevanemate poole ja tahtsin rõhutada eriliselt meie laste ja noorte tervist puudutavat, tervislikke eluviise. Kutsusin üles lapsevanemaid näitama ilusat ja head eeskuju. Need analüüsid ja statistika on väga kurb, kuhu meie laste
/.../

Urmas Paet
Aitäh! Ma saan aru, et mulle on teemad ette antud, millest ma räägin. Kõigepealt, loomulikult Lotte filmist. Tõepoolest, see on film, mida peaksid nägema kõik Eesti lapsed. See on film, mida peaksid nägema kõik lapsevanemad ja ka kõik ülejäänud, kes ei ole lapsed ega veel lapsevanemad. Nii et, kui kellelgi on ettekujutus, et tegemist on ainult lastefilmiga, siis see ei ole nii. Sellest filmist leiavad kõik midagi ja ma usun, et leitakse palju häid asju. Mul on väga hea meel, et selline esimene täispikk joonisfilm just sellisena valmis on saanud. 250 inimest, kes on selleks vaeva näinud, on näinud vaeva väga hästi välja kukkunud kunstiteose nimel. Ka need üle 50 tuhande joonistuse, mis tehti, et film valmis saaks, ei olnud asjata kulutatud vaev. Ma arvan, et sellel filmil on Eesti ühiskonna tervise huvides väga hea roll täita ja seetõttu, ma ühinen eelnevate üleskutsetega sel teemal, et minge kõik seda filmi vaatama! Mina eile ennustasin väga optimistlikult, et ehk Eesti kinodes saab see film 80 tuhat vaatajat. Selle peale vaadati mind natukene teise nurga alt, kui oleks võinud. Aga ma olen optimist, sest see film väärib seda nägemist. Eesti ühiskonna tervise huvides, minge kõik seda vaatama, kutsuge sõbrad ja tuttavad kaasa ka. Loomulikult, on sellel filmil väga selge rahvusvaheline dimensioon. Kui me räägime välispoliitikast ja sellest, et Eesti suudaks oma sõpru maailmas järjest enam positiivselt hõlmata, siis sellistel filmidel on selles oluline roll. Praeguse info järgi, on juba selle filmi linastumisõigusi ostetud väga paljudesse maailmariikidesse. Eesti ja selle positiivse ja sõbraliku mõtteviisi tutvustamiseks, teeb see film kindlasti väga palju ära. Filmiprodutsendid mulle eile tagasihoidlikult ütlesid, et kui see film Oscarit ei saa, siis järgmine nende poolt tehtu kindlasti. Sellega saab ainult ühineda! Ma ei tea, kas see oli piisav Lotte kohta, ärgitamaks teie huvi? Nii et, veel kord, see ei ole ainult lastefilm, aga lastel on seal palju lustimist ja kõigil teistel ka. Ja muidugi on seal järelemõtlemise ainet, kes kinos natuke mõelda tahab. Ma sain küll palju positiivseid emotsioone.

Liibanoni juurde. Liibanoni teemad olid möödunud reedel käsitlusel välisministrite kohtumisel ja nad on käsitlusel ka homme algaval Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel Soomes Lappenrantaas. Rahuvalvejõudude komplekteerimine ja

/.../

Juhataja
Aitäh! Palun küsimused!

Sven Soiver, TV3
Kaks küsimust peaministrile. Täna oli see aeg, kui majandusminister oleks pidanud kabinetiistungil välja pakkuma Eesti Raudtee ostmise võimalused. Kuidas te kommenteerite Savisaare seisukohta, et võiks kasutada eelarve ülejääki raudtee tagasiostmiseks? Teine küsimus päeva peateemal. Kas see, et Reformierakonna ministrid räägivad Lottest, aga Keskerakonna ministrid ei räägi, viitab teatud ebakõladele koalitsioonis?

Urmas Paet
Nad ei ole seda lihtsalt näinud.

Andrus Ansip
Täna peaksid juba kõik rääkima Lottest. Ma kordan veel, see on üks väga huvitav film, see on film perekonnaelust, sõpradest, koertest, spordist, jänestest, muide Otto on jänes, aga siiski puukõrvu ei näidatud. Üllatus on see, et paljud koerad elavad koeraelu, aga jätame praegu Lotte kõrvale.

Loomulikult, eelarvevahendeid saab kasutada ka raudteeaktsiate riigile tagasiostmiseks ja nagu ma olen varem korranud, kõik sõltub hinnast. Ostu-müügitehingu puhul väga palju olulisi asjaolusid ei olegi. On põhiliselt kaks asjaolu, millele tuleb tähelepanu

/.../

Mariliis Pinn, ÄP
Härra Paet, te rääkisite, et Lotte linastusõigusi on müüdud mitmetesse riikidesse, millistesse konkreetselt?

Urmas Paet
Ma usun, et sellele küsimusele vastavad rõõmuga Lotte produtsendid, nii et, helistage neile või minge läbi pärast meie pressikonverentsi. Aga üks oluline suur turg, mida ma arvan, et see ei ole saladus, on Saksamaa, kuhu on kümneid koopiaid minemas kinodesse ja Holland ja terve rida teisi Euroopa riike. Ammendava loetelu annavad teile kindlasti filmiprodutsendid. Nii et, seda au ja uhkust ma ei kavatse nende eest ära võtta.

Andrus Ansip
Ma tahaksin lisada, et ärge saage valesti aru, et me tegelikult valitsuse istungil Lotte teemat ei arutanud ja Urmasega me vahetasime ainult paar repliiki eile, kui kinost väljusime. Nii et, see ei olnud meil täna valitsuse istungi peateema.

/.../

Jaak Aab
Üks repliik, kui tohib. Ei ole mina Peeter I tegude kaitsja, aga ma pean siiski ütlema, et ega teema ei ole väga must-valge. Meil on ka üks Peeter I majake, mis on muuseumina kõige vanem asutus Eestis ja ma arvan, et me oma rahvusluses jälle ei lähe sinnamaani, et me lihtsalt likvideerime taolised asjad.

Andrus Ansip
Niisuguse demagoogiaga ei tahaks ma kuidagi kaasa minna. Põhimõtteliselt, me siis võiksime jätkata kõikide Tallinna majadega, mis ei ole eestlaste ehitatud. Üks asi on monument kellegi austamiseks ja teine asi on kellegi mitte väga austusväärse inimese ehitatud maja või tema vahenditega ehitatud maja.

Urmas Paet
Sellest dialoogist tuli järjekordselt välja vajadus selliste filmide, nagu Lotte film, järele ja nende sõnumite järgimise järele, mis selles filmis on.

---------

PS ja word verification siin all on nagu tellitult 'auhmzdll'. ja see kõik EI olnud praegu andrus kivirähk. noh, SEE versioon vähemalt mitte.

6 kommentaari:

Jubejuss ütles ...

Käteplagin!

ps. wv: akhdam
ega see mingi konjaabel pole?

Anonüümne ütles ...

H: Vabariigi vahva vapper valitsus.

Anonüümne ütles ...

Jube lahe. Polegi vaja kogu aeg mingit mõttetut möla ajada.

Anonüümne ütles ...

KERA pasa peale kulub ju natukene kinu ära! :)

Anonüümne ütles ...

Ma jutustasin seda lugu täna umbes kolmel korral ümber.
Need, kes eile ise uudistest ei näinud, ei uskunud.
Sedavõrd kehv jutuvestja olen.

Anonüümne ütles ...

Heh, leidsin ühe tuttava blogist pärli Poola seimist (20. juuli 2006).

Tavapärane tööpäev, käes on aeg teadaannete ettelugemiseks. Asespiiker haarab paberid, loeb: "Homme, kell 11 toimub parlamendi kabelis missa eesmärgiga... see on nali?", saadik vaatab spiikerile otsa. "Kuidas te julgete, palun, jätkake, ei ole nali," sõnab eesrindlikust katoliiklasest spiiker. "Hea küll, toimub parlamendi kabelis missa eesmärgiga," saadik kohendab lipsu,"eesmärgiga vihm sadama saada," lõpetab ta püüdlikult lause.